Scientific Programme

Please click here to download a PDF version of the programme.

Please note that the programme is a draft and is therefore subject to change.

 

Sunday 15 April, 2018

12.00 - 18.00 Registration
12.00 - 14.30 Careers Session (sign-up required)
15.00 - 15.30 Plenary 1
Eric Wieschaus
15.30 - 16.00 Plenary 2
Maria Leptin
16.00 - 16.45 Refreshment break
16.45 - 17.15 Beddington medal talk
17.15 - 17.45 Plenary 3
Janet Rossant
17.45 - 19.00 Dinner
19.00 - 21.00 The History and Future of Developmental Biology
21.00 onwards Roundtable discussions
 
 

Monday 16 April, 2018

07.30 - 20.00 Registration
07.30 - 09.00 Breakfast
09.00 - 09.30 Plenary 4
Matthew Freeman
Session 1
09.35 - 11.05
Tissue and Organ Development Developmental Gene Regulatory Networks
09.35 - 11.05  Henrik Semb
Abstract talk
Magdalena Gotz
Abstract talk 
James Briscoe
Virginia Papaioannou
Ido Amit
11.05 - 11.40 Refreshment Break and Exhibition Viewing Time
11.40 - 13.10  Niko Geldner
Abstract talk
Klaus Kaestner
Abstract talk 
Eileen Furlong
Abstract talk
Mike Levine
Abstract talk
13.10 - 14.30 Lunch
Posters/Exhibition Viewing Time
Session 2
14.30 - 18.00
Developmental Genomics Cell Biology and Development
14.30 - 16.00  Robb Krumlauf
Abstract talk
Anne Ferguson-Smith - University of Cambridge, UK
Abstract talk 
Jordan Raff - University of Oxford, UK
Abstract talk
Jean-Paul Vincent
Abstract talk
16.00 - 16.30 Refreshment Break and Exhibition Viewing Time
16.30 - 18.00  Pavel Tomancak
Edith Heard - Institut Curie, France
Petra Hajkova 
Mitinori Saitou
Kathryn Anderson
Steve Wilson - UCL, UK
18.15 - 18.45 Plenary 5
Marianne Bronner
18.45 - 20.00 Dinner
20.00 - 21.00 Waddington Medal Talk
21.00 onwards Students and postdoc social event
 
 

Tuesday 17 April, 2018

07.30 - 18.00 Registration
07.30 - 09.00 Breakfast
09.00 - 09.30 Plenary 6
Sean Carroll
Session 3
09.35 - 13.10
Stem Cells and Regeneration Evo Devo
09.35 - 11.05  Fiona Watt
Abstract talk
Gordon Keller
Abstract talk 
Patrick Lemaire
Abstract talk
Cassandra Extavour
Abstract talk 
11.05 - 11.40 Refreshment Break and Exhibition Viewing Time
11.40 - 13.10  Austin Smith
Elly Tanaka
Paul Tesar 
Karen Sears - UCLA, USA
Miltos Tsiantis
Peter Holland 
13.00 - 14.30 Lunch
Posters/Exhibition Viewing Time
Session 4
14.30 - 18.00
Determination and Commitment Positional Information
14.30 - 16.00 Nancy Papalopulu
Abstract talk
Olivier Pourquie
Abstract talk
Lee Niswander
Abstract talk
Hiroshi Hamada
Abstract talk 
16.00 - 16.30 Refreshment Break and Exhibition Viewing Time
16.30 - 18.00 James Sharpe
Judith Kimble - University of Wisconsin-Madison and HHMI, USA
Patrick Tam
Kate Storey - University of Dundee, UK
Yohanns Bellaiche
Jan Traas
18.00 - 19.00 AGM
20.00 onwards Conference Dinner and Party
 
 

Wednesday 18 April, 2018

08.00 - 12.00 Registration
07.30 - 09.00 Breakfast
09.30 - 10.00 Plenary 7
Ottoline Leyser - University of Cambridge, UK
10.00 - 10.30 Plenary 8
Liz Robertson
10.30 - 11.00 Refreshment Break
11.00 - 11.30  Plenary 9
Connie Eaves 
 
11.30 - 12.00 Cheryl Tickle Medal Talk
12.00 - 12.30 Plenary 10
John Gurdon - University of Cambridge, UK
12.30 - 12.40 Closing remarks
12.30 onwards Take away lunch and delegates depart